Display: LCD; graphical; 160x104; FSTN Positive; white; 78x60.96mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA DOGXL160W-7
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA DOGXL160W-7
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; graphical; 160x104; FSTN Positive; white; 78x60.96mm
| Supply voltage | 2.6...3.3V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 3-wire SPI, 4-wire SPI, 8bit BUS, I2C |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 78x60.96mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Display resolution | 160x104 |
| Kind of display | graphical |
| Display technology | FSTN Positive |
| Backgr. colour | white |
| Window dimensions (H x W) | 72x45.6mm |
| Kind of controller | UC1610 |
| Type of display | LCD |