Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x2; blue; 190x54mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA E202-CNLW
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA E202-CNLW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x2; blue; 190x54mm; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 190x54mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backgr. colour | blue |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 166.8x42.8mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 12.75mm |
| Character width | 6mm |
| Supported character set | English, Japanese |