Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; blue; 80x36mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA SER162-N3LW
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA SER162-N3LW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 16x2; blue; 80x36mm; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Number of pins | 14 |
| Dimensions | 80x36mm |
| Type of pin configuration | 1x14 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Display features | smart |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backgr. colour | blue |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 64.5x16mm |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.56mm |
| Character width | 2.96mm |