Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; yellow-green; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA W162-BNLED
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA W162-BNLED
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Positive; 16x2; yellow-green; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 122x44mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 16x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Positive |
| Backgr. colour | yellow-green |
| Backlight colour | yellow-green |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 99x24mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 9.66mm |
| Character width | 4.84mm |