Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x2; blue; 116x37mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA W202B-NLW
Tootja: DISPLAY VISIONS
Tootja tootekood: EA W202B-NLW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x2; blue; 116x37mm; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS, RS232 |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 116x37mm |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x2 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backgr. colour | blue |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 85x18.6mm |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 5.55mm |
| Character width | 3.2mm |