Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x4; blue; 98x60mm; LED
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EA W204B-NLW
Tootja: ELECTRONIC ASSEMBLY
Tootja tootekood: EA W204B-NLW
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Display: LCD; alphanumeric; STN Negative; 20x4; blue; 98x60mm; LED
| Supply voltage | 5V DC |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Interface | 8bit BUS |
| Number of pins | 16 |
| Dimensions | 98x60mm |
| Type of pin configuration | 1x16 |
| Number of characters (columns x lines) | 20x4 |
| Kind of display | alphanumeric |
| Display technology | STN Negative |
| Backgr. colour | blue |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Window dimensions (H x W) | 76x25.2mm |
| Kind of controller | HD44780 |
| Type of display | LCD |
| Digit height | 4.75mm |
| Character width | 2.95mm |