PCB terminal block; Contacts ph: 5.08mm; ways: 6; angled 90°; 300V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EB147A-06-D
Tootja: ADAM TECH
Tootja tootekood: EB147A-06-D
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; Contacts ph: 5.08mm; ways: 6; angled 90°; 300V
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | cage clamp, screw terminal, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Contact material | brass |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 30.48mm |
| Height | 18mm |
| Current rating | 16A |
| Number of ways | 6 |
| Type of pin configuration | 1x6 |
| Conform to the norm | UL |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 10.5mm |