PCB terminal block; Contacts ph: 5mm; ways: 6; angled 90°; on PCBs
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EB163A-06-C
Tootja: ADAM TECH
Tootja tootekood: EB163A-06-C
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; Contacts ph: 5mm; ways: 6; angled 90°; on PCBs
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 30mm |
| Current rating | 20A |
| Number of ways | 6 |
| Type of pin configuration | 1x6 |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 13.5mm |