PCB terminal block; Contacts ph: 7.5mm; ways: 3; straight; on PCBs
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
EB167A-03-M-180
Tootja: ADAM TECH
Tootja tootekood: EB167A-03-M-180
Spetsifikatsioon tootele PCB terminal block; Contacts ph: 7.5mm; ways: 3; straight; on PCBs
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 7.5mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 22.5mm |
| Current rating | 40A |
| Number of ways | 3 |
| Type of pin configuration | 1x3 |
| Spatial orientation | straight |
| Connectors features | assembling possibility |
| Depth | 18.5mm |