Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.02A/15VDC; THT; none; 1N; 5.85mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
EVQPF006K
Tootja: PANASONIC
Tootja tootekood: EVQPF006K
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.02A/15VDC; THT; none; 1N; 5.85mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for soldering |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body dimensions | 7.5x7.1x7mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 50MΩ |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 20mA / 15V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |
| Button height | 5.85mm |