Switch: toggle; Pos: 2; DPST; OFF-ON; 16A/250VAC; 20A/24VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLKN2-21X-P
Tootja: FILN
Tootja tootekood: FLKN2-21X-P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; DPST; OFF-ON; 16A/250VAC; 20A/24VDC
| Mounting | on panel |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø12.4mm |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPST |
| DC contacts rating @R | 20A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Lever length | 17mm |