Insulation resistance meter; double LCD,with a backlit; 4÷8V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLUKE-1507
Tootja: FLUKE
Tootja tootekood: FLUKE-1507
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Insulation resistance meter; double LCD,with a backlit; 4÷8V
| IP rating | IP40 |
| Body dimensions | 203x100x50mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | EN 61010 |
| Optional equipment | crocodile clip FLK-AC285, FLK-C101 hard case, FLK-C25 soft cover, FLK-TL225 set, FLK-TL81A accessory set, FLK-TOOLPAK strap with magnet for suspending the meter |
| Measuring instrument features | automatic calculation of polarization index, automatic discharge of capacitance charge function, automatic power-off, automatic quotient of dielectric absorption function, comparison function for fast realisation of repeated tests, insulation test stop function in case of detection of voltage over 30V, pushbutton-controlled test probe, wide test voltages selection |
| Standard equipment | crocodile clips, FLK-TL224 silicone test leads set, FLK-TP74 lamel tip test probes, test probe FLK-TP165X |
| Capacitance discharge time | <0.5s |
| Type of meter | insulation resistance meter |
| Measurement | AC voltage, DC voltage, insulation resistance, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 550g |
| Automatic discharging capacitance | max. 1µF |
| Open circuit test voltage | 4...8V |