Digital multimeter; LCD (6000/19999),with a backlit; True RMS
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLUKE-28IIEX
Tootja: FLUKE
Tootja tootekood: FLUKE-28IIEX
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital multimeter; LCD (6000/19999),with a backlit; True RMS
| IP rating | IP67 |
| Temperature measuring range | -200...1090°C |
| Kind of display used | LCD |
| Duty cycle factor | 0...99.9% |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Optional equipment | crocodile clip FLK-AC285, FLK-80BK-A drop-like K-type temperature probe, FLK-80PK-1 drop-like K-type temperature probe, FLK-80PK-27 drop-like K-type temperature probe, FLK-80PK-8 drop-like K-type temperature probe, FLK-80PK-9 drop-like K-type temperature probe, FLK-C101 hard case, FLK-TL175 test leads, test leads FLK-TL71 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, automatic power-off, backlit keypad, display with high resolution (up to 20 000 samples) option, HOLD function, low-pass filter for measuring drive parameters, MIN/MAX/MEAN/REL function, PEAK HOLD MIN/MAX function, shock-resistant case, sparkproof - designed for measurements in dangerous areas |
| Standard equipment | test leads |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, duty cycle, frequency, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 517g |
| True effective value measurement | True RMS |
| Bargraph | 33 segm. 40x/s |
| Duty cycle factor measurement accuracy | 0,2% per kHz + 0,1% |
| Conductance measurement | 0.01...60nS |