AC/DC digital clamp meter; Øcable: 58mm; LCD,with a backlit
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLUKE-355
Tootja: FLUKE
Tootja tootekood: FLUKE-355
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 58mm; LCD,with a backlit
| Dimensions | 300x98x52mm |
| Kind of display used | LCD |
| Power supply | 6 batteries 1,5V LR6 (AA) (transmitter) |
| Measuring instrument features | HOLD function, MIN/MAX, MAX-MIN, MEAN function |
| Standard equipment | crocodile clips, soft cover FLK-C43, test leads |
| Max. diameter of measured cable | 58mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, DC current, DC voltage, frequency, inrush current, resistance |
| Continuity test | acoustic indication |
| True effective value measurement | True RMS |
| Weight without batteries | 814g |
| Kind of meter | digital |