AC/DC digital clamp meter; Øcable: 34mm; LCD,with a backlit
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLUKE-375 FC
Tootja: FLUKE
Tootja tootekood: FLUKE-375 FC
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele AC/DC digital clamp meter; Øcable: 34mm; LCD,with a backlit
| Interface | Bluetooth |
| Dimensions | 246x83x43mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Optional equipment | FLK-C43 soft cover, FLK-I2500-10 flexible current probe, FLK-I2500-18 flexible current probe |
| Measuring instrument features | automatic power-off, low battery indicator, MIN/MAX/MEDIUM function, transfer measurement data wireless |
| Pollution degree | 2 |
| Max. diameter of measured cable | 34mm |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, DC current, DC voltage, frequency, resistance, inrush current |
| Continuity test | acoustic indication |
| Diode test | yes |
| Weight with battery | 388g |
| True effective value measurement | True RMS |
| Kind of meter | digital |