Infrared thermometer; LCD,with a backlit; -30÷900°C; ε: 0,1÷1
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FLUKE-572-2
Tootja: FLUKE
Tootja tootekood: FLUKE-572-2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Infrared thermometer; LCD,with a backlit; -30÷900°C; ε: 0,1÷1
| Body dimensions | 177x164x52mm |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring instrument features | acoustic indication of set MIN/MAX threshold values, adjustable emissivity, contact or non-contact temperature measurement, laser sight, MIN/MAX/MEAN/REL function |
| Standard equipment | drop-like K-type temperature probe, USB cable, case |
| Response time | <0.5s |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Measurement | non-contact temeprature (IR) |
| Weight with battery | 322g |
| Optical resolution | 60:1 |
| Non-contact temperature measuring range | -30...900°C |
| Emissivity value | 0,1...1 |
| Measurement repeatability | ±0,5% or ±0,5°C |