Limit switch; lever R 35mm, plastic roller Ø18mm; NC x2; 10A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FM 1131-M2
Tootja: PIZZATO ELETTRICA
Tootja tootekood: FM 1131-M2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit switch; lever R 35mm, plastic roller Ø18mm; NC x2; 10A
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal |
| Body dimensions | 54.4x30.8x31.5mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 250V DC, ≤ 500V AC |
| Output configuration | NC x2 |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Connection | M20 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | lever R 35mm, plastic roller Ø18mm |