Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.4A/28VDC; ON-(ON); Body: black
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FP 2 F
Tootja: KNITTER-SWITCH
Tootja tootekood: FP 2 F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.4A/28VDC; ON-(ON); Body: black
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyetylene |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 400mA / 28V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.47N |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | round |
| Button marking | blank |
| Button material | polyamide |