Module: laser; 1mW; red; dot; 650nm; 4.5÷6VDC; 0÷50mA; Series: Mini
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FP-MINI-650-1-F
Tootja: Laser Components
Tootja tootekood: FP-MINI-650-1-F
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: laser; 1mW; red; dot; 650nm; 4.5÷6VDC; 0÷50mA; Series: Mini
| Supply voltage | 4.5...6V DC |
| Power | 1mW |
| Colour | red |
| Series | Mini |
| Application | alarm systems, indicators, light curtain, visual effects |
| Operating current | 0...50mA |
| Body dimensions | Ø8x15mm |
| Wavelength | 650nm |
| Electrical connection | wires |
| Optical head | dot |
| Optoelectronic modules' features | possibility of beam collimation |
| Laser class | 2 |