Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 20A
Kordarv:
24.0
Minimum quantity:
24.0
Tootekood:
FP20R06W1E3B11BOMA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: FP20R06W1E3B11BOMA1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 20A
| Case | AG-EASY1B-2 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | EasyPIM™ 1B |
| Application | Inverter |
| Power dissipation | 94W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 40A |
| Topology | brake chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 20A |