Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 25A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FP25R12KT3BOSA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: FP25R12KT3BOSA1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module: IGBT; diode/transistor; IGBT three-phase bridge; Ic: 25A
| Case | AG-ECONO2-5 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | EconoPIM™ 2 |
| Application | Inverter |
| Power dissipation | 155W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 50A |
| Topology | brake chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 25A |