Limit switch; NO + NC; 10A; max.500VAC; max.250VDC; PG11; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FR 502-A
Tootja: PIZZATO ELETTRICA
Tootja tootekood: FR 502-A
Spetsifikatsioon tootele Limit switch; NO + NC; 10A; max.500VAC; max.250VDC; PG11; IP67
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Series | FR |
| Body material | plastic |
| Body dimensions | 51.5x30.8x30.8mm |
| Switched voltage | ≤ 250V DC, ≤ 500V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Connection | PG11 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | angled lever with roller, rotary lever with roller |