Limit switch; adjustable lever R 53-112mm, roll Ø20mm; NO + NC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FR 555-M2
Tootja: PIZZATO ELETTRICA
Tootja tootekood: FR 555-M2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit switch; adjustable lever R 53-112mm, roll Ø20mm; NO + NC
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Series | FR |
| Body material | plastic |
| Body dimensions | 51.5x30.8x30.8mm |
| Switched voltage | ≤ 250V DC, ≤ 500V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Connection | M20 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | adjustable lever R 53-112mm, roll Ø20mm |