Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 16; soldered; DC load @R: 0.1A/5VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FR01FR16P-S
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: FR01FR16P-S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 16; soldered; DC load @R: 0.1A/5VDC
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | encoding switch |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 16 |
| Leads | straight, for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Mechanical durability | 10000cycles |
| Number of terminals | 5 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Poles number | 1 |
| DC contacts rating @R | 100mA / 5V DC |
| Switching method | BBM (non-shorting) |
| Stable positions number | 16 |
| Kind of encoding switch | HEX/BCD |