Diode: rectifying; SMD; 1.3kV; 2A; 500ns; Package: reel,tape; SMA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FR2TSMA
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: FR2TSMA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; SMD; 1.3kV; 2A; 500ns; Package: reel,tape; SMA
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.3kV |
| Max. load current | 10A |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 45A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Reverse recovery time | 500ns |
| Type of diode | rectifying |