Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 40A; automotive; 90Ω
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC1B2A-1-DC12V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC1B2A-1-DC12V
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 40A; automotive; 90Ω
| Mounting | soldered |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 17.9x26x26mm |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Switched voltage | ≤ 75V DC |
| Coil resistance | 90Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 40A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.6W |