Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 50A; automotive; 1.8W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC2C-DC24
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC2C-DC24
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 50A; automotive; 1.8W
| Mounting | on panel, socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 26.5x29x29mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 75V DC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 320Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 40A / 14V DC |
| Contact resistance | 30mΩ |
| Contact current max. | 50A |
| Relay variant | automotive |
| Coil voltage max. | 31.2V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 15.6V DC |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Operate time | 7ms |
| Release time | 5ms |
| Coil current | 75mA |