Relay: electromagnetic; SPST x2; Ucoil: 12VDC; 50A; automotive; 80Ω
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC2U-DC12
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC2U-DC12
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST x2; Ucoil: 12VDC; 50A; automotive; 80Ω
| Operating temperature | -40...85°C |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Coil resistance | 80Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST x2 |
| Contact current max. | 50A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Coil current | 150mA |