Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 70A; automotive
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC3A-1A DC12V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC3A-1A DC12V
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 70A; automotive
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 29x29x26.5mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 75V DC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 80Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 60A / 14V DC |
| Contact resistance | 30mΩ |
| Contact current max. | 70A |
| Relay variant | automotive |
| Coil voltage max. | 18V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 7.8V DC |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Operate time | 10ms |
| Release time | 10ms |
| Coil current | 150mA |