Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 150A; automotive; 2.9W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC6BC-1-DC24
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC6BC-1-DC24
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 150A; automotive; 2.9W
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 32.5x32.5x34mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 75V DC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 195Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100A / 12V DC |
| Contact resistance | 30mΩ |
| Contact current max. | 150A |
| Relay variant | automotive |
| Coil voltage max. | 31.2V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 15.6V DC |
| Coil power consumption | 2.9W |
| Operate time | 10ms |
| Release time | 5ms |
| Coil current | 123mA |