Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 25A; automotive; 1.5W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRC7C-S-DC12V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRC7C-S-DC12V
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 25A; automotive; 1.5W
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 15.5x23x26mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 14V DC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 96Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 14V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.5W |
| Operate time | 10ms |
| Release time | 7ms |
| Coil current | 124mA |