Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 9VDC; 5A/250VAC; 5A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRM18A-5 DC9V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRM18A-5 DC9V
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 9VDC; 5A/250VAC; 5A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | silver alloy |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 20x12.5x5mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 110V DC, ≤ 250V AC |
| Coil resistance | 675Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | interface |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 120mW |
| Coil current | 13.3mA |