Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 5A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRM8HA-S-DC24V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRM8HA-S-DC24V
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 5A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | silver alloy |
| Body dimensions | 20.5x15.3x10.2mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 30V DC, ≤ 277V AC |
| Coil resistance | 2.8kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | interface |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |