Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 1A/125VAC; 1A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRS1-B-DC24
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRS1-B-DC24
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 1A/125VAC; 1A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -25...75°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 16x11x11.5mm |
| Switched voltage | ≤ 60V DC, ≤ 220V AC |
| Coil resistance | 1.28kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Contact current max. | 1A |
| Relay variant | subminiature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 450mW |
| Coil current | 18.8mA |