Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 5VDC; 5A/125VAC; 5A/30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FRS16NHA-S5-1 DC5V
Tootja: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Tootja tootekood: FRS16NHA-S5-1 DC5V
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 5VDC; 5A/125VAC; 5A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | silver alloy |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 17.6x10.1x12.3mm |
| Switched voltage | ≤ 60V DC, ≤ 220V AC |
| Coil resistance | 125Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 5A / 125V AC |
| Contact current max. | 5A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 3.75V DC |
| Coil power consumption | 200mW |