Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 980mN
Kordarv:
75.0
Minimum quantity:
150.0
Tootekood:
FSMIJ61BR04-1
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: FSMIJ61BR04
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; 980mN
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | cardboard packaging, tube |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Key stroke | 0.2mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 980mN |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 7mm |