Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 1.8N
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
FSMSM-1
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: FSMSM
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/24VDC; SMT; none; 1.8N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -35...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | bronze |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Body colour | brown |
| Dimensions | 6x3.5x3.5mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 20000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.8N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |