ROCKER; SP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); none; Rcont max: 80mΩ; -25÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
G18KP
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: G18KP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); none; Rcont max: 80mΩ; -25÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering, straight |
| Contact material | phosphor bronze |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Number of terminals | 5 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Poles number | 1 |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 100mA / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 28V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |