ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; transparent; LED; Rcont max: 80mΩ; 1N
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
GW12LJPD
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: GW12LJPD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; transparent; LED; Rcont max: 80mΩ; 1N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | straight, for soldering |
| Contact material | phosphor bronze |
| Max. contact resistance | 80mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Number of terminals | 6 |
| Backlight colour | amber |
| Illumination | LED |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Poles number | 1 |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 100mA / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 100mA / 28V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 1N |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | transparent |