MOSFET Driver, Half Bridge, 11.3 V to 20 V supply, 7 A out, 50 ns delay, NSOIC-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IR11672ASTRPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IR11672ASTRPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele MOSFET Driver, Half Bridge, 11.3 V to 20 V supply, 7 A out, 50 ns delay, NSOIC-8
| Output current | -7...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 11.4...18V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Power | 625mW |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of pins | 8 |
| Application | SMPS |
| Topology | flyback, push-pull, resonant LLC |
| Voltage class | 200V |
| Kind of integrated circuit | gate driver |
| Max operating temperature | 125°C |