Infrared thermometer; LCD 3,5 digit (1999),with a backlit
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IR400
Tootja: EXTECH
Tootja tootekood: IR400
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Infrared thermometer; LCD 3,5 digit (1999),with a backlit
| Body dimensions | 160x41.5x82mm |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring instrument features | automatic power-off, HOLD function, low battery indicator, MIN/MAX function, non-contact temperature measurement with laser sight (pyrometer) |
| Measuring unit | °C, °F |
| Standard equipment | case |
| Type of meter | infrared thermometer |
| Measurement | non-contact temeprature (IR) |
| Weight without batteries | 180g |
| Optical resolution | 8:1 |
| Non-contact temperature measuring range | -20...332°C |
| Emissivity value | 0,95 (fixed) |