Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRF740ALPBF
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: IRF740ALPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | I2PAK, TO262 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 400V |
| Drain current | 6.3A |
| Pulsed drain current | 40A |
| Power dissipation | 125W |
| On-state resistance | 550mΩ |
| Gate charge | 36nC |