Transistor: N-MOSFET; unipolar; 75V; 350A; 520W; TO247AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFP4368PBFXKMA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFP4368PBFXKMA1
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 75V; 350A; 520W; TO247AC
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 75V |
| Drain current | 350A |
| Power dissipation | 520W |
| On-state resistance | 1.8mΩ |
| Gate charge | 380nC |