Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 400mV,4V,40V,400V,600V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRONMETER
Tootja: HT INSTRUMENTS
Tootja tootekood: IRONMETER
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital multimeter; LCD; 4-digit; VDC: 400mV,4V,40V,400V,600V
| Operating temperature | 5...50°C |
| Resistance to | fall from 3m height, shockproof |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010-1, EN 61326-1 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, auto polarity, autoranging, built-in torch, HOLD function, low battery indicator, MIN/MAX function, reinforced enclosure |
| Standard equipment | calibration certificate, carrying case, test leads ( 2pcs.), user's manual |
| Pollution degree | 2 |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, continuity, DC current, DC voltage, duty cycle, frequency, resistance |
| Diode test | yes |
| True effective value measurement | True RMS |