Driver; high-/low-side,gate driver; -260÷180mA; 1W; Channels: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRS2153DPBF
Tootja: Infineon (IRF)
Tootja tootekood: IRS2153DPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Driver; high-/low-side,gate driver; -260÷180mA; 1W; Channels: 2
| Output current | -260...180mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 10.1...16.8V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | dead time, front end oscillator, integrated bootstrap functionality |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Turn-off time | 50ns |
| Voltage class | 600V |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |