Diode: switching; THT; 600V; 15A; Package: tube; TO220-2; 90ns; 150W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ISL9R1560P2
Tootja: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Tootja tootekood: ISL9R1560P2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: switching; THT; 600V; 15A; Package: tube; TO220-2; 90ns; 150W
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 30A |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Power dissipation | 150W |
| Reverse recovery time | 90ns |
| Type of diode | rectifying |
| Heatsink thickness | ≤ 1.4mm |
| Capacitance | 275nF |