IC: power switch; high-side; 700mA; Channels: 1; N-Channel; SMD
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ITS4142N
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: ITS4142N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: power switch; high-side; 700mA; Channels: 1; N-Channel; SMD
| Output current | 700mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 12...45V DC |
| Case | SOT223 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | Industrial PROFET |
| Turn-on time | 150µs |
| Power dissipation | 1.4W |
| On-state resistance | 200mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Turn-off time | 100µs |
| Kind of integrated circuit | high-side |