Module; single transistor; 1.2kV; 20A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXFN20N120P
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXFN20N120P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; single transistor; 1.2kV; 20A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HiPerFET™, Polar™ |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 20A |
| Pulsed drain current | 50A |
| Power dissipation | 595W |
| On-state resistance | 570mΩ |
| Reverse recovery time | 300ns |
| Gate charge | 193nC |