Module; single transistor; 1.1kV; 34A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXFN40N110P
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXFN40N110P
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; single transistor; 1.1kV; 34A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HiPerFET™, Polar™ |
| Drain-source voltage | 1.1kV |
| Drain current | 34A |
| Pulsed drain current | 100A |
| Power dissipation | 890W |
| On-state resistance | 260mΩ |
| Reverse recovery time | 300ns |
| Gate charge | 310nC |