Module; single transistor; 1.1kV; 35A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXFN40N110Q3
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXFN40N110Q3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; single transistor; 1.1kV; 35A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HiPerFET™, Q3-Class |
| Drain-source voltage | 1.1kV |
| Drain current | 35A |
| Pulsed drain current | 100A |
| Power dissipation | 960W |
| On-state resistance | 260mΩ |
| Reverse recovery time | 434ns |
| Gate charge | 300nC |